Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta

Stiati ca?

In jos

Stiati ca?

Mesaj Scris de Sherar la data de Mar Iul 27, 2010 4:57 pm

- Femela leu se ocupa cu vanatoarea in peste 90% din cazuri, in timp ce masculul leu prefera sa doarma sau sa se odihneasca. - acum stiu cu cine seamana masculii din specia OM Very Happy

- Elefantul este singurul mamifer care nu poate sari. - dieta scrie pe el

- In ciuda greutatii sale impresionante, un urs grizzly poate alerga la fel de rapid ca si un cal obisnuit. - ma mir ca nu au facut curse de ursi grizzly

- Cel mai mare mamifer al planetei, balena albastra, cantareste 50 de tone la nastere. La maturitate, ea poate ajunge pana la 150 de tone. - Evrika! ... Lui arhimede nu i-ar fi trebuit sa mearga la baia publica sa formuleze legea fundamentala a hidrostatici daca ar fi stiut asta Very Happy

- Cangurul nu poate sa sara, sa se desprinda de la sol, decat daca coada ii atinge pamantul. - Spring Theory in action :lol:

- Singurul loc de pe corpul unei vaci in care exista glande sudoripare este nasul acesteia. - Deci aia e transpiratie? :pale:

- Un cimpanzeu poate sa invete sa se recunoasca pe sine intr-o oglinda, insa o maimuta nu poate fi invatata acest lucru. - Si delfinii pot sa faca acest lucru, dar ei nu se lauda cu asta :x

- Pe parcursul intregii sale vieti, o singura vaca da peste 200.000 de pahare de lapte. - Fulga ... nu fi vaca ...

- Cu ajutorul limbii sale extrem de lungi si elastice, aproximativ 55 cm, girafa este capabila sa se curete singura in urechi. - :pale:

- Cea mai mare rata de homosexualitate intre animalele mamifere se intalneste la lilieci, aceasta depasind chiar rata homosexualitatii la oameni. - Eh ... la ei nu mai este vorba de o minoritate

- Crocodilii nu pot scoate limba din gura deoarece au o protectie pentru a nu si-o musca cu ajutorul falcilor puternice si a dintilor fiorosi. - Sau pt ca i-au invatat mamicile de cand erau mici ca nu e frumos sa scoti limba.

- Un pinguin imperial-tata suporta frigul Antarticii timp de 60 de zile sau chiar mai mult pentru a proteja ouale din care urmeaza sa iasa puii. In toata aceasta perioada el nu mananca nimic si sta in picioare tot timpul. Dupa ce puii ies din oua el ii hraneste cu un lichid special din gat si asteapta ca mama pinguin sa vina sa aiba grija de cei mici. - I wanna be a penguin Wink

- Ragetul unui leu adult poate fi auzit de la o distanta de 7 kilometri departare si ii avertizeaza pe intrusi sau aduna membri grupului ce s-au rasfirat. - Asa se face cand nu ai semnal la telefon.

- Cea mai scurta perioada de gestatie la animale se poate intalni la opossum, care da nastere puilor la numai 12-13 zile de la concepere, iar cea mai lunga perioada este la elefantul asiatic, cu 608 zile, adica peste 20 de luni de gestatie. - Nu ma bag ... :oops:

- Un urs polar isi poate mirosi hrana chiar si de la 32 de kilometri distanta. - Asta e cam greu de crezut ...

- Testoasele pot respira prin fund. - Chiar daca as putea nu as incerca Ciocan

- La porci orgasmul dureaza 30 de minute. Surprised - Deci ar trebui sa fiu flatat daca ma face cineva porc?

- Sobolanii si caii nu pot vomita. - Stiam ca daca vomita ... mor. :suspect:

- Greutatea tuturor furnicilor de pe Terra este mai mare decat greutatea tuturor oamenilor. - Cu McDonalds up and running ... nu cred ca va dura prea mult pana sa preluam conducerea.

- Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame. - Un melc poate sa doarma? Surprised

- Pisicile nu suporta mirosul de lamaie. - Asta miroase a experiment 🐱

- Cel mai mare ochi este cel al caracatitei. Diametrul lui ajunge la 40-50 cm. - Illuminati :?:

- Inima unei balene cantareste 1.5 tone. - Ti-as da un ineeeeeeeeeel ... mare cat inima mea, mare cat inima mea, mare cat inima mea, mare cat inima mea... .

- Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de sobolani poate avea mai mult de un milion de descendenti. - Animale considerate sacre in India... I wonder why?... Straight face

- Broasca testoasa are o rezistenta formidabila la foame, ea poate supravietui pana la 400 de zile fara hrana. - Nici nu ma mir avand in vedere ca este pracitc un "couch potato".

- Ursii polari sunt stangaci. -How the hell do we know that? Straight face

- Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul. - Exista un termen medical ce se refera la tesutul adipos de pe ceafa, dar se numeste "ceafa de bizon". De ce i se spune "ceafa de bizon"... ar trebui sa i se spuna "ceafa de porc".

- Mamiferul cu urechile cele mai mari este elefantul african; suprafata totala a urechilor sale este de 8 metri patrati. Acesta le foloseste pentru a scadea temperatura corpului. El trimite sangele in urechi unde il raceste cu ajutorul miscarii acestora. - Fâl fâl? :roll:

- Un cameleon orb, este perfect capabil sa-si schimbe culoarea in concordanta cu mediul inconjurator. - How the f#&$?

- Delfinii dorm circa 8 ore pe zi. Ca sa poata respira in acest timp ei isi inchid pe rand cate o emisfera a creierului. Practic dorm cate 30 de minute cu fiecare emisfera cerebrala, dupa care o schimba, ei aparand activi pentru un observator care i-ar vedea. In realitate, ei descriu niste cercuri - in sens invers acelor de ceasornic, cei din emisfera nordica a Pamantului, si in sensul acelor de ceasornic, cei din emisfera sudica Pamantului. - Surprised Surprised Surprised

- Nevăstuica femelă moare dacă intră în călduri şi nu îşi găseşte perechea. - Oh realy? Think

- Unii lei se imperecheaza de peste 50 de ori pe zi. - Da... timp de cateva secunde... care mai e hazu'?

- Pisicile au peste o suta de corzi vocale, pe cand cainii au doar in jur de zece. - 🐱 ❤ 🐱

- Dintre toate animalele lenese, doar ursuletul koala nu are rival…caci acest mamifer mic doarme cam 22 de ore pe zi ! - Retrag tot ce am spus despre broasca testoasa. Acesta este un "couch potato" veritabil!

- Dintii rozatorilor nu se opresc niciodata din crestere. Din acest motiv rozatoarele rontaie tot timpul ceva. Daca nu ar face acest lucru, dintii le-ar creste atat de mult incat le-ar strapunge creierul. - Vampiri in devenire...

- Hamsteri rad? S-a dovedit ca daca hamsteri sunt gadilati pe burta emit sunede de o frecventa foarte inalta care se aseamana rasului. Dar daca sunt gadilati prea mult, acestia devin obsedati de mana care i-a gadilit. - Asa ca atentie... sa nu ramana hamsterul singur cu mana dumneavoastra. Cine stie ce nebuni ai putea face :twisted:

- Mai mult de 10.000 de pasari mor in fiecare an strivindu-se de geamurile cladirilor. - Si vreo 2-3 oameni datorita atacului de cord datorat socului... presupun... .

- O albină pentru a realiza 1 kg de miere parcurge 40 000 de zboruri (ceea ce echivalează cu ocolul globului pământesc). - Si noi furam de la ele... frumos... :x

Sherar
Moderator
Moderator

Credite Credite : 222

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Stiati ca?

Mesaj Scris de Sakana la data de Mar Iul 27, 2010 6:46 pm

stiam doar cateva, foarte interesante...mi-a placut aia cu cursele de urs grizzly Rade

Linkin Park- In The End
Sakana
Administrator
Administrator

Varsta Varsta : 27
Credite Credite : 1482

Sus In jos

Mesaj Scris de romagia la data de Joi Iul 29, 2010 2:17 am

Ma intreb cine a avut timp ca sa isi dea seama de astea.
Anyway, destul de interesant, desi unele le stiam si eu.
romagia

Varsta Varsta : 23
Credite Credite : 53

Sus In jos

Mesaj Scris de Mr.Colorful la data de Sam Aug 07, 2010 4:22 am

Aia cu sobloani o stiu si multe altelw de acolo.aia mananca ,stau ,se plimba cu soblonai,doamne cum pot
Mr.Colorful

Varsta Varsta : 107
Credite Credite : 149

Sus In jos

Mesaj Scris de paul_sorry la data de Mar Aug 24, 2010 5:18 am

Sherar a scris:Un melc poate sa doarma?

ahahahahahha foarte interesante, si comentarile foarte amuzante.
paul_sorry

Credite Credite : 110

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Aug 29, 2010 3:40 am

Wow :shock: nu știam toate, mulțumesc, am aflat ceva nou. :roll:

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de revox la data de Sam Sept 25, 2010 3:30 am

Nu știam multe, mersi Sherar, am citit câteva că mie somn, mâine stau și citesc restul !
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Mesaj Scris de ZambetColorat la data de Dum Oct 24, 2010 12:54 am

WoW sunt foarte interesante!
ZambetColorat

Varsta Varsta : 20
Credite Credite : 117

Sus In jos