Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta

Curiozitati casnice

In jos

Curiozitati casnice

Mesaj Scris de Venom la data de Dum Apr 03, 2011 12:50 am

1.Dacă mesteci gumă în timp ce tai ceapă nu îţi vor mai curge lacrimi!
2.Petele de ulei ies de pe haine daca imediat dupa contact se pune sare. Lasati sarea sa absoarba uleiul circa 10 minute. Totodata, daca pata nu a iesit, se pune pe ea detergent de vase, apoi se clateste.
3.Petele de ceara ies usor de pe haine daca se acopera pata cu hartie sugativa si se trece deasupra ei de cateva ori fierul de calcat.
4.Petele de vin rosu ies daca sunt spalate cu vin alb sau apa minerala.
5.Petele de cafea ies daca haina este pusa la inmuiat in saramura (apa cu sare).
6.Mamaliga nu face cocoloase daca la inceput pana se ingroasa se mesteca cu telul.
7.Sucul de lămâie este un bun detergent natural. Curăţă o largă varietate de pete...
- Pentru a face un detergent de vase: amestecă suc de lămâie cu oţet, plus un albuş de ou bătut bine.
- Pentru a lustrui mobila: amestecă zeamă de la o jumătate de lămâie cu o ceaşcă cu ulei de măsline, agită bine, pune lichidul într-o sticlă cu pulverizator şi apucă-te de lustruit.
- Pentru un mobilier închis la culoare, mai adaugă şi câteva linguri cu vin roşu.
- Cojile de portocale şi lămâie constituie un dezodorizant natural, pe care îl poţi folosi în casă.
- Sucul de lămâie este foarte util la dizolvarea săpunului uscat şi a depunerilor de piatră.
- Pentru curăţarea covoarelor, se amestecă cu praf de copt.
Sucul de lămâie curăţă perfect alama, cuprul, faianţa şi lemnăria laminată din bucătărie şi baie.
8.Aerul din interiorul casei este de obicei de 2 pana la 5 ori mai poluat decat cel din exterior (si poate ajunge pana la 10 ori), conform Agentiei pentru Protectia Mediului |nconjurator din Statele Unite.
9.Un pahar cu apa fierbinte ingheata mai repede in frigider decat unul cu apa rece.
10.Cerneala tipografica este un bun mod de protectie impotriva moliilor. Imbracamintea depusa spre pastrare, in saci de plastic, trebuie invelita in hartie de ziar.
11.Tablourile pictate in ulei se curata foarte bine cu o carpa moale muiata in albus de ou batut.
12.Portiunile decojite pe spate ale oglinzilor vechi se repara aplicand in locurile defecte, cu un adeziv transparent, bucatele de folie de aluminiu.
13.Moliile fug daca in dulap, pe rafturi sau atarnate printre haine se pun cateva pachetele de frunze uscate de menta. Hainele vor capata si un miros discret de prospetime. Efectul creste daca se pun si cateva pachetele cu coji de portocale.
Venom

Varsta Varsta : 20
Credite Credite : 166

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Curiozitati casnice

Mesaj Scris de k1ll.Zorr la data de Dum Apr 03, 2011 12:58 am

interesante..
eu am nevoie de 2,3,4
Mersi:)Rolling on the floor
k1ll.Zorr

Varsta Varsta : 25